Top

SADA tim

Tehnologija neprekidno evoluira kako bi se unapredila efikasnost i preciznost u procesu projektovanja. U tom kontekstu, BIM (Building Information Modeling) predstavlja ključni alat koji omogućava integraciju svih elemenata projekta u jedinstveni digitalni model, olakšavajući saradnju između različitih struka i optimizujući tok rada. U našem timu, koristi se Revit kao osnovni alat za BIM modelovanje, a danas sa vama želimo da podelimo proces kroz koji prolazimo prilikom projektovanja, korak po korak.

BIM Template & Priručnik

Prvi korak u procesu projektovanja u BIM-u predstavljaju naš BIM template i BIM Priručnik. Ovo su dokumenti, pažljivo izrađeni od strane našeg tima, koji nam pomažu da sistematizujemo i olakšamo proces rada u BIM-u.

BIM template sadrži sve unapred definisane elemente potrebne za projekat – familije vrata, prozora, zidova, podova, pafona i inventara, kao i materijale, fontove, linije, šrafure i druge grafičke elemente. BIM Priručnik definiše organizaciju rada u modelu, odnosno bliže pojašnjava kako se elementi iz BIM Template-a koriste. Ova faza je od suštinskog značaja za efikasno vođenje projekta i održavanje konzistentnosti u radu.

Model Konstrukcije

Nakon postavljanja temelja u vidu BIM Template-a i Priručnika, sledeći korak je kreiranje modela konstrukcije. Stubovi, grede, ploče i ostali konstruktivni elementi se prvi modeluju kako bi se definisala stabilna osnova za dalji razvoj projekta. Model konstrukcije je zaseban model, koji se u sledećoj fazi sinhronizuje sa 3D modelom arhitekture.

Model Arhitekture

Kada je konstruktivni model postavljen, sledi modelovanje arhitekture. Ova faza obuhvata postavljanje svih arhitektonskih elemenata, pregradnih zidova, vrata, prozora, sanitarija, inventara, kreirajući 3D prostor koji simulira željeni dizajn i funkcionalnost. Kako je najčešći slučaj da je projekat arhitekture prvobitno postavljen u vidu 2D crteža ili skice, kroz modelovanje i 3D prikaz sagledavaju se svi potencijalni problemi i sam projekat se unapređuje.

Koordinacija Svih Projekata (Struka)

Važna faza u procesu projektovanja je koordinacija svih struka. Modeli arhitekture i konstrukcije se sinhronizuju sa modelima mašinskih, vodovodnih i drugih instalacija kako bi se identifikovali potencijalni sukobi (clash-evi) i rešili pre nego što dođe do izgradnje. Ovime se obezbeđuje integritet i funkcionalnost projekta. Iako rešavanje takozvanih clash-eva može biti dugotrajan i iscrpljujući proces, ova faza je od izuzetnog značaja kako za sve projektante, tako i za investitora, jer osigurava izuzetnu tačnost i preciznost finalnog projekta.

Definisanje Detalja

Nakon koordinacije, fokus se premešta na definisanje detalja. Ova faza uključuje pregled i proveru strukture izmodelovanih elemenata, kao i preciznije definisanje materijalizacije kako bi se postigao željeni izgled i tražene performanse. U ovoj fazi simultano se proverava tačnost projekta i 3D modela i utvrđuje da su svi elementi adekvatno definisani i izmodelovani.

Sređivanje Finalne Dokumentacije

Konačno, sređivanje finalne projektne dokumentacije predstavlja poslednju fazu u procesu projektovanja u BIM-u. Ovo uključuje grafičko doterivanje crteža, proveru i sređivanje tabela, i pripremu svih potrebnih informacija koje se nalaze u projektu. Poslednja faza podrazumeva i proveru i pripremu numeričke dokumentacije koja je izkoordinisana sa 3D modelom.